Březen 2009

31.3.2009 - zakončení měsíce -> krásnou procházkou

31. března 2009 v 22:56 | M&M
Ahojky konečně jsem jakžtakž zdravá a už můžu chodit ven no a tak jsem toho pěkně využila procházkou s Mickeym ale než jsem vyšla tak jsem Mickeyho koupala xD to byla sranda Mickey to nesnáší .. strašně mu vadí zvuk fénu ..a ten vítr cozpusobuje xD

nikdy nejde do koupelny dobrovolně !!! Když bylo hotovo .. a byl už UPLNĚ suchý vyrazili jsme ... prvně jsme šli na hřiště kde jsme si jen tak sedli jenže sme tam nebyli sami a to mě docela vadilo .. tak jsme šli na takové pole na které jsme si do prostředka sedli (teda Mickey běhal) já tam seděla jako puk a o něčem jsem přemýšlela (to je ale tajný) pak jsem si s mickeyem zaběhala
ale moc jsem toho nenaběhala páč se na mě dostavil zase kašel .. (no co sem ještě po nemoci :( ) DOma jsem si do kapsy zbalila pár bombonu takže jsem měla co do pusy :) a nenudila jsem se ..
Když jsme se vraceli za zdí sázavského kláštera jsem vytáhla mobil a nafotila jsem pár fotek (spíše sebe) Ale Mickey Je tam asi na pěti fotkách taky jednu tady máte .. (je zbytečný je dávat na rajče páč jich je opravdu málo kde je focený sám .. a nechci sem dávvat fotky sebe nebo kdejakých lidí páč tohle je blog právě pro Mickeyho a pro nikoho jiného !!! ( i pro ostatní zvířata npř-> pro koně ) Blog už jen tak o všem nemám ale měla jsem ... No vrátíme se k procházce , když jsme se fotili za tou zdí sázavského kláštera vyfotila jsem i jednu fotku toho sázavského kláštera xD Je už ale zdola když jsme s Mickeym seděli na lavičce u starého statku ............................kam se každý bojí chodit .....

Jednou sem tam ale byla .... no když jsme tam tak seděli Mickey běhal a já fotila všelijaký kraviny (hlavně sebe ) takový xichty co jsem vytvářela no to jste v životě neviděli :D:D:D a ani neuvidíte :D (rači) ... byste se lekli !!!!!

Mickey to tam všechno všude označkoval a šli jsme domu .. šli jsme přez náměstí ... i když se mi přez něj moc nechtělo páč je tam vždy spousla lidí a já jsem dneska na lidi neměla vůbec náladu jenže jsem tam s mickeym šla a nebyl tam ani človíček bylo to divný .. hodně divný ... ůterý a takhle prázdno .. ale mě se to docela líbilo i Mickey vypadal spokojeně :) A když jsme byli doma Mickey hned běžel přivítat mamku a skočil jí na klín ... poměrně jako vždy no a já jsem šla dát ty fotky do compu no a zjistila jsem že ty xichty jsou ještě horší než jak vipadali na tom malinkym displeji mobilu :D:Da taky jsem šla dávat články na blog :) no nic já už pádim čus :)

Welšský pony sekce C a D

31. března 2009 v 22:20 | M&M |  pony
Název plemene: Welšský pony sekce C a D

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: sekce C do 135 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Welšský pony sekce C a D je výsledkem křížení sekce A s koňmi patřícími Římanům. Později byl použit i španělský kůň, norfolský klusák, hackneys a Yorkshire Coach Horse. Na jejich vývoj měli zásadní vliv 4 hřebci: Trotting Come, klusák, True Briton, kříženec klusáka a araba, Cymro Llwyd, také kříženec klusáka a araba a poslední byl Alfonzo the Brave, hackney. Ti dali svým potomkům klusácký potenciál a výrazný arabský vzhled. Rozdíl mezi oběma sekcemi je pouze ve výšce, sekce C je menší.

Welšský pony sekce C a D
Povaha
Welšský pony sekce C a D je stejně jako jeho bratranci laskavý, klidný, inteligentní a učenlivý. Je vhodní i k malým dětem.

Konstituce
Hlava je atraktivní, krk je svalnatý a klenutý. Hrudník je hluboký, lopatky skloněné. Hřbet je delší a pevný, záď krátká, svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku mají ponyové sekce C do 135 cm, sekce D nemá omezení.

Využití
Stejně jako sekce A a B jsou vhodní do lehkého zápřahu i jako jezdečtí poníci k dětem. Mají talent na různé sporty a často jsou vidět na parkúrech pro poníky.

Welšský pony sekce B

31. března 2009 v 22:19 | M&M |  pony
Název plemene: Welšský pony sekce B

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: 135 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Stejně jako welšský pony sekce A i sekce B má velmi staré kořeny. Vznikl křížením poníků sekce A a C. Byli použiti i arabští a angličtí plnokrevníci a hackneyové. Pro vznik této sekce byli důležití tři hřebci: Tan-y-Bwlch Berwyn, křížencem berbera a welšského poníka. Druhý se jmenoval Criban Victor of Welsh a třetí Solway Master Bronze. Na rozdíl od sekce A jsou tito poníci vyšší a je na nich více patrný vliv arabského plnokrevníka.

Welšský pony sekce B
Povaha
Welšský pony sekce B má klidný temperament, je mírný, učenlivý a inteligentní. Je vhodným společníkem pro děti.

Konstituce
Hlava je líbivá, oči výrazné a inteligentní. Krk je kratší, svalnatý a mírně klenutý. Lopatky jsou šikmé, Hřbet prohnutý a pevný. Záď je kulatá a dobře osvalená. Končetiny jsou kratší, pevné s dobrými kopyty.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku nemají více než 135 cm.

Využití
Welšský pony sekce B je dobrým poníkem pro lehký zápřah, stejně jako vhodný jezdecký pony pro děti.


Welšský pony sekce B

Welšský pony sekce A

31. března 2009 v 22:18 | M&M |  pony
Název plemene: Welšský pony sekce A

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: 120 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Welšský pony sekce A je nejstarší britské plemeno poníků. Jeho původ sahá až do doby Julia Caesara, který založil hřebčín u jezera Baly. Pravděpodobně také nechal tyto poníky křížit s arabskými plnokrevníky. Sekce A je ze všech welšských ponyů nejmenší a pravděpodobně i nejstarší. Na začátku 20. století byla založena plemenná kniha. V ní figuruje i jeden z nejvýznamnějších hřebců Dyoll Starlight.

Welšský pony sekce A
Povaha
Welšský pony sekce A je odolný, vytrvalý a skromný. Je také laskavý, mírný, učenlivý a vhodný k dětem.

Konstituce
Hlava je líbivá s arabskými rysy, krk je svalnatý, hrudník hluboký. Hřbet je delší a pevný, záď je rovná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, dobře osvalené s kvalitními kopyty.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku nemají více než 120 cm.

Využití
Welšský pony sekce A je výborný poník v zápřeži i jako jezdecký koník pro děti. Je také neocenitelný v chovu ostatních plemen.

Tarpan

31. března 2009 v 22:18 | M&M |  pony
Název plemene: Tarpan

Původ: -
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: plavák


Historie
Tarpan je stejně jako kůň Przewalského divokým předken koně. Na rozdíl od svého bratrance je však již vyhynulý. Dnešní tarpani jsou výsledkem pokusu o znovu vyšlechtění pomocí koniků a huculů. Výsledkem je kůň velmi podobný tarpanovi. Chovají se selektivně v lesích u Bialowieze a Popielna.

Tarpan
Povaha
Dnešní tarpan si uchoval některé povahové rysy svých divokých předchůdců. V zásadě to je ale klidný, odolný, silný a vytrvalý poník, který dobře snáší nepříznivé podnebí.

Konstituce
Hlava je delší, krk krátký a svalnatý. Hřbet je poměrně rovný a silný, záď je delší, mírně skloněná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou zdravé, silné s kvalitními kopyty.
Srst je plavá s šedým nádechem a na hřbetě je vždy tmavý úhoří pruh. Kohoutková výška je průměrně 130 cm.

Využití
Je snaha vyšlechtit tarpana jako divokého koně, proto žádné využití nemá. I když praví tarpani často pracovali v zemědělství jako tažná zvířata.

Sorraia

31. března 2009 v 22:17 | M&M |  pony
Název plemene: Sorraia

Původ: Španělsko, Portugalsko
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: plavák


Historie
Tito poníci jsou potomci původních koní žijících na Pyrenejském poloostrově. Byli velmi důležití při vzniku jiných plemen, jako je například španělský kůň, lusitano, alter-real a poté, co byl dovezen do Jižní Ameriky, zasloužil se o vznik i tamějších plemen. Sorraia se využíval k zemědělským pracím i jako jezdecký pony. Dnes je toto plemeno takřka vyhynulé. Dochovalo se jen jedno volně žijící stádo.

Sorraia
Povaha
Sorraia má výbornou povahu, je ochotný, laskavý a přátelský. Jsou inteligentní, učenliví, vytrvalí a překvapivě silní.

Konstituce
Sorraia nese výrazné španělské rysy. Hlava je těžká, většinou klabonosá, krk je kratší, svalnatý a klenutý. Hrudník je hluboký, hřbet kratší a pevný. Záď je mírně skloněná s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, ale silné, s kvalitními kopyty.
Srst je plavá, nebo šedá, vždy mají úhoří pluh. V kohoutku dorůstají průměrně 130 cm.

Využití
Sorraia byl dobrým koněm v zemědělství i jezdecký pony gaučů. V chovu se využíval pro šlechtění jiných plemen. Dnes již využití nemá a téměř vyhynul.

Shetlandský pony

31. března 2009 v 22:16 | M&M |  pony
Název plemene: Shetlandský pony

Původ: Skotsko
Typ: pony
KVH: 105 cm
Barvy: jakákoliv


Historie
Shetlandský pony vznikl na Shetlanských ostrovech a jeho původ není znám. Jeho předci byli pravděpodobně původní divocí poníci. Je možné, že později byli ovlivněni i keltskými poníky. Patří k nejsilnějším poníkům a proto se hojně využíval v zemědělství, v dolech i jako soumar. Shetlandský pony se stal velmi populární v USA, kde vyšlechtili jeho mohutnější formu zvanou americký shetland.

Shetlandský pony
Povaha
Shetlandký pony bývá někdy tvrdohlavý, v zásadě je však přátelský, ochotný a pracovitý. Je také velmi silný, vytrvalý a odolný. Pro svou výšku i povahu je vhodným poníkem pro děti.

Konstituce
Hlava je líbivá a široká, krk je kratší, svalnatý a klenutý. Hrudník je hluboký, hřbet kratší a pevný, Záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou kratší, pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty. Žíně jsou velmi husté.
Srst může mít jakoukoliv barvu, v kohoutku nepřesahují výšku 105 cm.

Využití
Shetlandský poník byl původně velmi všestranné zvíře. Využívalo se v zemědělství, k tahu i jako nákladní poník. Dnes je oblíbený sportovní poník pro děti.

Pottok

31. března 2009 v 22:15 | M&M |  pony
Název plemene: Pottok

Původ: Francie a Španělsko
Typ: pony
KVH: 112 - 145 cm
Barvy: hnědák, ryzák, strakáč


Historie
Původem je toto plemeno v oblasti Baskicka, Navarry a jihozápadní Francie. Jeho předci jsou velmi staří plemena, jako je Solutré. Vykazuje i prvky arabských koní. Menší množství těchto poníků žije stále polodivokým životem a skvěle se přizpůsobili nehostinné krajině. Většinou jsou již ale v zajetí pro své vynikající vlastnosti.

Pottok
Povaha
Pottock je klidný, ochotný poník. Je odolný, tvrdý a vytrvalý. Má také dobré předpoklady sportovního poníka pro děti.

Konstituce
Hlava má rovný profil, krk je svalnatý a klenutý. Lopatky jsou mírně skloněné, hrudník je hluboký. Hřbet je pevný, záď rovná s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, pevné s dobrými klouby a kopyty.
Srst bývá většinou tmavě hnědá, mohou však být i ryzáci a strakáči. V kohoutku dorůstají 112 - 145 cm.

Využití
Pottock je vytrvalý jezdecký poník. Je také vyhledávaným sportovním ponym pro děti. Je vhodní i pro lehčí zemědělskou práci. Využívají se i jako soumaři.

New Forest Pony

31. března 2009 v 22:14 | M&M |  pony
Název plemene: New Forest Pony

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: 120 - 145 cm
Barvy: hnědák


Historie
Předci tohoto plemene byli původní poníci, kteří se zkřížili se stádem welšských klisen. Důležitým faktorem byl hřebec anglického plnokrevníka jménem Marsk, otec legendárního Eclipse. Po tomto hřebci poníci zdědili tvar hlavy i poměrně dlouhý krok. Přesto začalo plemeno upadat a v 19. století se zkřížili s arabskými a berberskými hřebci. O 2 roky později byla založena Society for the Improvement of the New Forest ponies a poníci byli kříženi s daleským, fellským, hignlandským, welšským, dartmoorský a exmoorským ponym.

New Forest Pony
Povaha
New Forest Pony je přátelské, učenlivě, dobře ovladatelné. Má nadání pro drezúru i parkúr. Je také silné a vytrvalé. Díky své domovině je odolné a tvrdé.

Konstituce
Hlava je plnokrevného typu, krk je kratší a svalnatý. Hrudník je hluboký, hřbet je krátký a rovný, záď kulatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné a jemné s kvalitními kopyty.
Srst je výhradně hnědá, v kohoutku dorůstají 120 - 145 cm.

Využití
New Forest Pony je dobrý pracovník v zemědělství stejně jako vynikající sportovní pony pro děti. Má dobré předpoklady k drezúře i parkúru.

Mérenský kun

31. března 2009 v 22:13 | M&M |  pony
Název plemene: Mérenský kůň

Původ: Francie
Typ: pony
KVH: 132 - 148 cm
Barvy: černá


Historie
Toto plemeno je známo též pod názvem Ariéžský kůň. Pochází z francouzských hor. Mérenský kůň je velmi staré plemeno, pravděpodobně potomek původních divokých koní. Později bylo ovlivněno orientální krví arabských a berberských koní. Na začátku 20. století začal cílený chov původně zdivočelých koní a roku 1948 byla založena plemenná kniha.

Mérenský kůň
Povaha
Tito koně jsou neuvěřitelně odolní, mrštní a v hornatém terénu se pohybují s naprostou jistotou. Povahu mají laskavou, vstřícnou, jsou vhodní jako rekreační koně i jako jezdečtí poníci pro děti.

Konstituce
Hlava je líbivá, uši malé, žíně jsou bohaté a zvlněné. Krk je krátký. Stavba těla je mohutná, hrudník hluboký, hřbet dlouhý a svalnatý, záď skloněná a ocas nízko nasazený. Končetiny jsou krátké, pevné, kopyta tvrdá a kvalitní, takže se nemusí kovat.
Srst je výhradně černá, v kohoutku mívají 132 - 148 cm.

Využití
Mérenský kůň se využívá jako pracovní plemeno do míst, kam se nedostane traktor, jsou dobří soumaři a stéle oblíbenější jezdečtí koně pro děti i dospělé. Chody mají pohodlné a jen tak se neunaví.

Kůň Przewalského

31. března 2009 v 22:12 | M&M |  pony
Název plemene: Kůň Przewalského

Původ: Asie
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: plavák


Historie
Kůň Przewalského je považován za posledního žijícího přímého předka koní. Jeho domovinou jsou asijské stepi, ale ve volné přírodě se již téměř nevyskytují. Chovají se v zajetí, aby se zajistilo jejich přežití. Zároveň je ale snaha koně Przewalského vrátit na asijské pláně a proto se vypouští pečlivě vybraní jedinci do volné mongolské přírody, aby se tu znovu zformovala stáda těchto divokých koní. Do tohoto programu se zapojila i trojská zoo v Praze, kde je největší stádo koní Przewalských ve střední Evropě.

Kůň Przewalského
Povaha
Koně Przewalského jsou jediní divocí koně na zemi. Nejsou domestikovaní a uchovali si instinkty divokých zvířat.

Konstituce
Hlava je primitivní, krk je krátký a svalnatý se stojatou hřívou. Hřbet i záď jsou rovné a svalnaté s nízko posazeným ocasem. Končetiny jsou pevné s dobrými klouby a kvalitními kopyty.
Srst je vždy plavá s černou hřívou a ocasem. Všichni koně také mají tmavý úhoří pruh a u některých je patrné i zebrování na končetinách. V kohoutku mívají obvykle 130 cm.

Využití
Kůň Przewalského jako divoký kůň není zvyklý nosit jezdce ani nijak jinak pracovat. Žije volně ve stádech.

Konik

31. března 2009 v 22:12 | M&M |  pony
Název plemene: Konik

Původ: Polsko
Typ: pony
KVH: 130 cm
Barvy: plavák


Historie
Konik je velmi staré plemeno původem z Polska. Nejslavnější chov je v polském hřebčíně v Jezewicích a v Popielnu, kde se selektivně chová, aby se udržel standard plemene. Jeho předek je pravděpodobně dnes již vyhynulý tarpan a konik se zároveň použil při snaze tarpana znovu vyšlechtit.

Konik
Povaha
Tito koně jsou velmi ochotní a pracovití, takže jsou výbornými druhy pro děti. Jsou učenliví a na svou výšku neobyčejně silní.

Konstituce
Hlava nese primitivní rysy, krk je krátký a silný. Lopatky jsou strmé. Hřbet je kompaktní, záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou krátké, ale pevné s kvalitními kopyty.
Srst je plavá nebo šedá, vždy je patrný tmavý úhoří pluh na hřbetě. V kohoutku měří průměrně 130 cm.

Využití
Konik byl původně pracovní plemeno pracující na farmách. Odtud ho však vytlačila moderní technika a z konika se stal rekreační poník pro děti i dospělé.

Islandský pony

31. března 2009 v 22:11 | M&M |  pony
Název plemene: Islandský pony

Původ: Island
Typ: pony
KVH: 127 - 135 cm
Barvy: kterákoliv


Historie
Jeho předci jsou keltští poníci přivezení na Island Vikingy v 9. století. Díky izolaci Islandu nebyl islandský pony po staletí ovlivněn žádným jiným plemenem a to z něj dělá jednoho z nejčistších plemen světa. Přesto v 11. století byly pokusy zkřížit islandské koně s arabskými plnokrevníky. Výsledky byly však fatální a proto se od té dob islandští poníci nesmí křížit s jinými plemeny.

Islandský pony
Povaha
Islandští poníci jsou dobromyslní, přátelští, dobře ovladatelní. Jsou také velmi silní a vytrvalí. V horském terénu mají jistý chod. Vynikají svou nenáročností, skromností a pracovitostí.

Konstituce
Hlava je velká, krk krátký a silný. Hřbet je kratší a rovný, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné, kopyta tvrdá a kvalitní. Žíně jsou husté.
Srst je většinou ryzá, ale může mít kteroukoli barvu včetně strakatosti. V kohoutku dorůstají 127 - 135 cm.

Využití
Islandští poníci jsou všestranní koně využívaní v zemědělství i jako jezdečtí poníci. Mají speciální čtyřdobý chod tölt, který je velmi pohodlný a jezdci díky němu mohu překonávat velmi velké vzdálenosti.

Hucul

31. března 2009 v 22:10 | M&M |  pony
Název plemene: Hucul

Původ: Polsko
Typ: pony
KVH: 122 - 133 cm
Barvy: hnědák, ryzák, vraník


Historie
Plemeno pochází z polských Karpat a pravděpodobně to je nejstarší plemeno poníků v Evropě. Mezi jeho předky hrál důležitou roli dnes již vyhynulý tarpan, který se křížil s mongolskými koňmi. První hřebčím huculů vznikl v Rumunsku, kde byli tito poníci selektivně chováni s cílem co nejvíc udržet původní podobu plemene. V průběhu světových válek se jeho počty výrazně snížily a obnovit se je podařilo až v sedmdesátých letech minulého století, kdy byla také založena plemenná kniha.

Hucul
Povaha
Huculové jsou velmi silní a vytrvalí poníci. Mají mírnou a přátelskou povahu, jsou poslušní, dobře ovladatelní a učenliví. Jsou to také výborní skokani.

Konstituce
Hlava je primitivní, krk krátký a svalnatý. Lopatky umožňují poměrně vysokou akci předních nohou. Hrudník je hluboký, hřbet je kompaktní, silný, záď, svalnatá. Končetiny jsou krátké, pevné s kvalitními kopyty.
Srst je hnědá, ryzá nebo černá, vždy je patrný tmavý úhoří pruh. V kohoutku měří 122 - 133 cm.

Využití
Hucul je všestranný poník využívaný v zemědělství i jako jezdecký kůň. Pro svou povahu je ideální poník pro děti, vyhledávají ho však i dospělí jako spolehlivého rekreačního a turistického koně.

Highlandský pony

31. března 2009 v 22:09 | M&M |  pony
Název plemene: Highlandský pony

Původ: Skotsko
Typ: pony
KVH: do 145 cm
Barvy: bělouš, hnědák, vraník


Historie
Plemeno má rysy primitivních koní a jeho předek byl zřejmě kůň Przewalského. V 16. století se křížili s francouzskými a španělskými koňmi, v 19. století pak s Hackneys, fellskými a daleskými poníky. Jsou na nich patrné znaky i arabských plnokrevníků. Dříve byly dva typy těchto poníků: menší ze západních ostrovů a větší z pevniny. Dnes tyto rázy splynuly.

Highlandský pony
Povaha
Highlandští poníci jsou odolní, horští koně. Jsou vytrvalí, silní a otužilí. Povahou jsou mírně tvrdohlaví, avšak přátelští a pracovití.

Konstituce
Hlava je atraktivní arabského typu, krk je dlouhý s hřebenem. Hřbet je krátký, záď skloněná a svalnatá. Končetiny jsou kratší, ale pevné s výraznými klouby. Kopyta jsou tvrdá a kvalitní.
Srst může být bílá, hnědá nebo černá, často se vyskytuje úhoří pruh. Bílé odznaky by měli být co nejmenší. Kohoutková výška nepřesahuje 145 cm.

Využití
Highlandský pony je všestranné zvíře využívané v zemědělství, ve Skotsku ho lovci využívají k nošení ulovené zvěře. Je to také dobrý jezdecký poník pro děti, avšak bez problémů unese i dospělého člověka.

Haflinger

31. března 2009 v 22:09 | M&M |  pony
Název plemene: Haflinger

Původ: Rakousko
Typ: pony
KVH: 140 cm
Barvy: ryzák s bílou hřívou a ocasem


Historie
Plemeno pochází z rakouské vesnice Haflingen v Alpách. Je to velmi staré plemeno, jehož historie však není známa. Jeho předci jsou arabští hřebci El Bedavi a Follie, kteří dali haflingům jejich výrazné rysy. Dnes se haflingové chovají v hřebčíně Jenesien, kde mohou zůstávat jen nejlepší hřebci a je tak zachována čistota a kvalita plemene.

Haflinger
Povaha
Haflingové jsou přátelští, mírní, inteligentní a učenliví, Jsou dobře ovladatelní, silní a vytrvalí. Pro svou ochotu a nezákeřnost jsou výbornými jezdeckými poníky pro děti.

Konstituce
Hlava je atraktivní s upřímným a velkým okem, krk klenutý a svalnatý. Hřbet je široký, záď výrazně svalnatá. Končetiny jsou krátké a pevné s náznakem rousů. Kopyta jsou kvalitní. Žíně jsou dlouhé a husté.
Srst je výhradně ryzá s bílou hřívou a ocasem. Spodek končetin bývá světlejší. V kohoutku dorůstá 140 cm.

Využití
Hafling je všestranný pony jak pro drezúrní a parkúrové závody dětí, tak i pro westernové ježdění. Je to výborný rekreační a turistický kůň.

Galiceňo

31. března 2009 v 22:08 | M&M |  pony
Název plemene: Galiceňo

Původ: Mexiko
Typ: pony
KVH: 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník


Historie
Plemeno vzniklo v Mexiku díky koník, které do Jižní Ameriky přivezl Hernando Cortez. Jeho předci jsou pravděpodobně španělští galicijští pony a portugalští garranos. V polovině 20. století se galiceňos dostali do USA, kde se téměř přes noc stali velmi populární.

Galiceňo
Povaha
Galiceňos jsou spolehlivá a inteligentní zvířata. Jsou odolná a vytrvalá stejně tak i ochotná, učenlivá a dobře ovladatelná. Jsou oblíbení u dětí i u dospělých gaučů.

Konstituce
Hlava je líbivá, krk je krátký a svalnatý, hřbet je krátký a kompaktní. Záď je skloněná, ocas nízko nasazený. Končetiny jsou pevné a svalnaté. Kopyta jsou poměrně malá.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 140 cm.

Využití
Galiceňos jsou pracovní poníci využívaní především na rančích. Jsou ale také vhodní jezdečtí poníci pro děti a dospělí je vyhledávají jako kvalitní turistické koně.

Fjordský kun

31. března 2009 v 22:08 | M&M |  pony
Název plemene: Fjordský kůň

Původ: Norsko
Typ: pony
KVH: 130 - 140 cm
Barvy: plavák s bílými a černými žíněmi


Historie
Fjord je výrazně primitivní plemeno připomínající koně Przewalského. Dříve je jako jezdecké zvířata využívali Vikingové. Fjord je pravděpodobně předchůdce většiny chladnokrevných koní v Evropě. V Norsku žijí polodivokým životem.

Fjordský kůň
Povaha
Zachovali si mnoho vlastností divokých koní. Jsou inteligentní, odolní, vytrvalí a silní. Povahou jsou klidní, trpěliví a učenliví.

Konstituce
Hlava je primitivního typu, krk je krátký a svalnatý. Hřbet je pevný, záď je delší s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou kratší, pevné a kvalitními kopyty.
Srst je plavá, žíně mají charakteristické zbarvení: hříva má uprostřed pruh z černých žíní a po stranách z bílých. Ocas je kombinací černých a bílých žíní. Na hřbetě je tmavý úhoří pruh a na nohách je zřetelné zebrování. V kohoutku dorůstají výšky 130 - 140 cm.

Využití
Fjordský kůň je využíván jako tažné zvíře v zemědělství i jako vytrvalý a silný jezdecký kůň pro rekreaci a turistiku. Díky své dobré ovladatelnosti je i vhodných ponym pro děti.

Fellský pony

31. března 2009 v 22:07 | M&M |  pony
Název plemene: Fellský pony

Původ: Velká Británie
Typ: pony
KVH: 140 cm
Barvy: bělouš, hnědák, vraník


Historie
Plemeno velmi podobné daleským poníkům. Pochází ze Cumberlandu. Jeho předek je gallowayský pony a starofríský kůň, obě plemena již vyhynula. Gallowwayský pony byl odolní skotský poník, který mimo jiné byl předek i anglického plnokrevníka.
Dnes je snaha chovat fellské poníky co nejčistší krve.

Fellský pony
Povaha
Fellský pony je velmi silní a odolný. Jsou vnímaví, inteligentní a dobře ovladatelní. Mají mírnou a přátelskou povahu, živý temperament.

Konstituce
Hlava je malá a atraktivní, krk je obloukovitý, hrudník klenutý. Hřbet je rovný, záď svalnatá, ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou pevné s dobrými klouby a rousy. Kopyta jsou kvalitní. Žíně jsou husté a dlouhé.
Srst je většinou hnědá nebo černá, mohou se vyskytnout i bělouši. Bílé odznaky jsou nežádoucí. V kohoutku měří v průměru 140 cm.

Využití
Dříve se fellský pony využíval v dolech i jako tažná zvířata. Dnes jsou oblíbenými jezdeckými poníky u dětí.

Falabella

31. března 2009 v 22:06 | M&M |  pony
Název plemene: Falabella

Původ: Argentina
Typ: pony
KVH: pod 90 cm
Barvy: všechny barvy


Historie
Vzniklo v 19. století v Argentině. Za své jméno vděčí rodině Falabellových, která se snažila vyšlechtit miniaturního koně. Byli použiti shetlandští poníci, kteří se křížili se stádem malých koní. Poté byli použiti angličtí plnokrevníci a criollos. Pro udržení výšky se mezi sebou příbuzensky křížili nejmenší koně plemene falabella.

Falabella
Povaha
Jsou to inteligentní poníci, přátelské, milé povahy. Jsou ochotní, učenliví a dobře ovladatelní.

Konstituce
Hlava je velká, krk svalnatý, tělo mohutné. Končetiny jsou malé, dobře osvalené. Žíně jsou husté.
Srst může mír kteroukoliv barvu, výška v kohoutku nesmí přesáhnout 90 cm.

Využití
Falabelly se mohou využít k lehkému tahu a dříve na nich jezdili malé děti. Dnes je to však spíše poník na okrasu a domácí miláček.