pocit bezpečí

27. března 2009 v 22:50 | M&M |  horsemanship
U koně jako u loveného zvířete věcí nejpodstatnější. Ani tráva, ani pamlsky, ani přemlouvání nebude nikdy větší motivaci při práci. Jen málo lidí toho ovšem umí využít. Vraťme se zpět na začátek. Na pláně v divočině nebo pouze do našeho výběhu u stáje.

Koně se spokojeně pasou, najednou se však ozve podivný zvuk. Zvednou hlavy, přestanou žvýkat a všichni se dívají směrem, odkud zvuk přicházel. Necítí se bezpečně. Všichni sledují reakci vůdčí kobyly, čekají jak zareaguje. Pokud by usoudila, že hrozí nebezpečí a rozhodla se k útěku, budou ji všichni následovat. Pokud skloní hlavu a začne se pást, ostatní ji opět napodobí.

Snažme se stát tou vůdčí kobylou. Tím, kdo bude určovat pravidla, bude pro koně důležitý a důvěryhodný. Vše souvisí se vším, což si člověk uvědomí většinou až později. Vše začíná v kruhové ohradě ve volnosti. Počátky důvěry a respektu. Dobrovolné rozhodnutí koně následovat vás a zůstat s vámi stát. Neodejít, nepást se... To vám prozradí, že se ve vaší přítomnosti cítí dobře.

Není žádný postupný návod jak si získat důvěru a respekt vašeho koně, s čímž souvisí i pocit bezpečí. Záleží na vašich reakcích ve vypjatých situacích, ale i když se mezi vámi a vašim koněm stane nějaký konflikt. Vždy zachovávejte klid. Vždy. Ať se děje cokoliv, musíte být koni oporou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama