typy koni

30. března 2009 v 22:33 | M&M |  vývoj a rozdělení
Ustálené plemeno
- Je plemeno, které se na určitém místě udržuje bez známek degenerace a k jehož udržení není potřeba vliv cizí krve ani osvěžení krví ze země původu.
Tažná plemena
- Jsou pracovní a kočárová plemena, která mají vhodnou stavbu těla, svaly a vytrvalost pro práci v zápřeži
Arabové
- Rozlišujeme arabské plnokrevníky, polokrevníky a angloarabské koně. Arabský plnokrevník je jediné opravdu čistokrevné plemeno. Angloarab vznikl křížením anglických a arabských plnokrevníků.
Chladnokrevník
- Vyvinul se z mohutného koně, který žil v lesích střední Evropy. Chladnokrevníci jsou většinou mohutní pracovní koně, kteří se hodí hlavně pro práci v tahu.
Teplokrevník
- Poukazuje na orientální původ daného koně. Pokud se v chovu teplokrevných koní použije opět arabská krev, hovoříme o osvěžení krve. Teplokrevník je v závislosti na procentu plnokrevných předků takzvaně více či méně vysoko v krvi.
Pony
- Koně, kteří dosahují výšky do 148 cm řadíme do skupiny pony. Poníci se od koní kromě výšky odlišují také stavbou těla. V poměru ke své výšce mají poníci většinou hlubší trup než koně. A také mají trochu odlišné pohyby kvůli jejich kratším končetinám.
Jezdecký typ
- Představují ti koně, kteří jsou svou stavbou těla a mechanikou pohybu vhodní pro práci pod sedlem. Chody takového koně musí být prostorné, pravidelné, se správným nohosledem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama