Červen 2009

28.6.2009 - opět bez sedla

29. června 2009 v 17:53 | M&M |  zážitky (Já a koně)
28.6.2009 v neděli jsem byla zase na koních . Měla jsem tam být v 15:00 jenže mamka ten den ... jela asi nák rychleji a byli jsme tam v 14:37 hodin . A to jsme se stavovali ještě pro benzín . No nic prostě jsem tam byla dřív .. Ale vypadalo to že bude pršet protože se blížil strašně velikej , ošklivej , tmavě modrej mrak ale potom když jsme byli na vyjíždce se to vyjasnilo :) Ale ještě před tim .. jsem si Čikitu samozřejmě vyhřebelcovala .. osedlala ... a mohli jsme vyrazit .. Jeli jsme prvně přes pole a potom jsme zabočili do lesa ... Tam jsme si párkrát zaklusali a pak už sme nemohli .. byli jsme někde v nějaký vesničce ... ve který kolem nás běhal nějaký voříšek (pes) a štěkal .. naštěstí jsou na psy Moniky koně zvyklý .. a tak se ho vůbec nebáli ... když jsme se vraceli . tak jsme se vraceli po silnici ..(byla tam nově udělaná ) a tak jsme neklusali ale šli jsme skoro furt krokem ... Když jsme dojeli do stájí odsedlala jsem Čikitu vyhřebelcovala jí a šla jsem hřebelcovat Čika a taky jsem ho nauzdila ... jemu jsem sedlo nedávala .. protože jsem šla asi na půl hodinky na jízdárnu bez sedla :) To mě strašně baví ... prvně jsem krokovala .. a potom jsem skoušela různý cviky v klusu a v kroku .. npř diagonálou změnit směr , obloukem změnit smět , malý kruh , velký kruh ... no prostě cviky na jízdárně ... _Potom se mě Monika zeptala jestli se nebojím nacválat .. .. já řekla že ne ... proč bych se bála .. tak jsem si naklusala a že ho nacválám jenže se mu moc nechtělo a tak jsem při druhým kolečku zapojila do pobídky i bičík ... jenže jakmile jsem ho plácla bičíkem .. tak se na mě naštval .... a v tom cvalu začal vyhazovat ...

(jenom chvilku naštěstí) ... naštěstí jsem se udržela.. useděla jsem to opravdu v pohodě .... Už se těším až bez sedla budu jezdit zase .. moc se mi to líbí . ale příště už asi půjdu bez sedla na Čikitu .. no uvidíme ... Než jsme odjeli .. šli jsme ještě na třešně .... Bylo tam asi 6 stromů plných třešní .. takže jsme neodolali . s mamkou a jejím přítelem Petrem jsme vzali igelitku a šli jsme :)

Při trhání mě to nedalo a ujídala jsem ... byli strašně dobrý .. Natrhali jsme nejmín 5 kilo třešní ... plnou igelitku od BAŤI ... Cestou domů jsem je v autě pořád ujídala .. .. nešlo to zastavit . strašně mi chutnali .. a i když jsem je skoro celou cestu ujídala .. nebylo znát že by něco ubylo ... Když jsem pak dojeli k ségře do Divišova tak jsme jí půlku dali .. byla strašně ráda .. protože na ně měla dlouho chut ale neměla možnost si je natrhat .. nebylo kde .....

PS: Večer jsem z těch třešní pekla bublaninu... mnaM...ale i když jsem udělala tu bublaninu ... tak třešní máme furt fůru .. vůbec to neubívá ...

Pro Aníkkka

28. června 2009 v 13:37 | M&M |  pro vás
Doufám že se ti líbí a že budeme dlouho SB.

Klikací ikonka pro KáčaM

28. června 2009 v 13:15 | M&M |  pro vás
Kopírovat smí jen majitelka blogu www.kacam.blog.cz
Je to vyrobeno jen pro ní - objednala si jí !
Takže jestli klikací ikonku uvidím u někoho jiného než u ní tak hlásim !!!


Doufám že se ti líbí a že jsi sní spokojená .


Chudáčci !!! - video

27. června 2009 v 15:21 | M&M |  ostatní


Související článek TADY


Chudáčci !!!

26. června 2009 v 22:26 | M&M |  ostatní
! PŘEČTĚTE SI TO PROSÍM !

Tak jsme byli s kámoškou Klárou na těch koních na nechybě .... a řeknu vám ... je to hrozný.... vůbec se o ně nestarají ... Mají přerostlí kopyta , jsou strašně špinavý , hodně kašlají , mají strašně špinavou vodu , ve výběhu jim neroste nic zelenýho , přístřešek pod kterým spí a odpočívají jsou samí hov** atd atd ... Žijou v hrozných podmínkách a jsou i divoký .. ... dřív jsme na nich jezdili ale tedkon to prostě nejde ..... koušou a všeho se lekají ... nenechají se vyhřebelcovat prostě nic ....Jejich majitel na ně uplně kašle ... vůbec se o ně nestará ..
Dám vám sem pár fotek abyste viděli tu hrůzu !

21.6.2009 - bez sedla

26. června 2009 v 15:19 | M&M |  zážitky (Já a koně)
Dne 21.6.2009 (Neděle) jsem byla zase na koních ... :) Jela jsem na Čikitě .. normálně na vyjíždku ... na poli jsme s monikou dělali cviky jako kdyby jsme byli na jízdárně .. to mě moc bavilo :) .. zkoušela jsem si uplně všechno .. a nejlepší na tom bylo že jsem si mohla určovat sama co budu zrovna dělat a co si chci trénovat . a nejvíc jsem si trénovala .. to že na dlouhý stěně jízdárny jedu v lehkým klusu a na krátký stěně jízdárny v pracovním klusu .... vím není to nic těžkýho ale mě moc nejde udělat to aby mi ten kůn když přecházím z pracovního klusu do lehkýho klusu .... VYKROČIL ... a tak i zrychlil ... někdy se mi to povedlo ale někdy neznamená že to umím takže musím trénovat .. potom jsme jeli lesem ...... tak jsme tak poklusávali a krokovali ...... zastavili jsme se i na borůvkách :) Mňam :) No a potom jsme jeli domů do stájí a ještě než jsme tam dojeli tak jsme se zastavili i na třešních ..... :) Ty jsem si natrhala do pytlíku , který jsem měla v kapse u rajtek ........... a potom jsme byli ve stájích kde na mě už čekala ségra s mámou .....Jenže já jsem šla ještě na 15 minut jezdit na Čikovi jenže bez sedla na jízdárnu . tpo bylo z toho dne nejlepší :) Ze začátku mi to vůbec nešlo protože jsem neuměla moc pracovat s váhou . jenže když mi to Monika ukázala . tak to šlo :) A strašně mě to bavilo ... příští neděli prý půjdu jenom na 4ika bez sedla .. abych se s tou váhou naučila pracovat :) Už se moc těším !

Taky jsem si tam chvilinku hrála s Nelinnýma štěnátkama .. jsou tak roztomilí :)


PS : Ten den jsem i fotila tak se můžete podívat ( fotky nekopírovat ... jsou moje !)a jsou focené mobilem takže nic moc kvalita!


Robin

26. června 2009 v 14:43 | M&M |  ostatní
Dneska byl docela dobrý den ... začali prázdniny a já jsem šla ven ... .. byla jsem s kamarády na tenise... kde jsem byla asi od 10:00 do 12:00 potom jsem šla domů .. protože jsem byla dohodnutá s mojí kamarádkou Klárou že sní půjdu na Nechybu na koně se podívat .... jenže potom mi volala že je ještě v Praze a že přijede později . Tak jsem se šla ještě projít .. jen tak jsem se toulala v blízkosti domova ... a najdnou ke mě přiběhl takovej malej pejsek (asi tak jako je Jack Russel Terrier) a začal na mě skákat .. a chtěl se mazlit .. tak jsem ho hladila a on potom chodil všude za mnou ..... jeho páníčka jsem nikde neviděla .. a ani neměl obojek ... Tak jsem sním došla k nám pro vodítko .. a došla jsem snim na obecný ůřad .. a tam mi řekli že toho pejska znají že utekl jednomu pánovi a že se (ten pejsek ) jmenuje ROBIN .. Takže jsem ráda že se to vyřešilo a že není zatoulaný .. protože dalšího pejska by mi mamka už doma nedovolila xD

PS : Kdyby to někdo ještě nevěděl tak Mickeyho jsem taky našla u nás ve městě Sázavě :) 6.3.2006!

Výpočet psího věku podle tabulky

23. června 2009 v 22:13 | M&M |  ostatní
Tak to je hustý .

Flanderský bouvier (Bouvier des Flandres)

20. června 2009 v 17:17 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi

Flanderský bouvier je plemeno služebních psů. Ke členům rodiny se chová oddaně, avšak uznává pouze jednoho majitele.ANGLICKÝ NÁZEV:
Bouvier des Flandres
PŮVOD:
Belgické plemeno pasteveckých psů, známé již ze 17. století. Pochází z Flander, středověkého hrabství, spadajícího částečně do Belgie, Francie i Holandska. Kombinuje v sobě krev mnohých belgických pracovních plemen. Flanderský bouvier je vytrvalý, stádový, honící pes. Slovo "bouvie" z francouzského překladu znamená "dobytkářský pastevec." Flanderský bouvier měl v minulosti větší štěstí, než jiní pastevečtí psi Belgie. V roce 1910 plemeno obnovili nadšenci, avšak k jednotnému standartu nedospěli. Teprve po první světové válce Belgický klub milovníků Flanderského bouviera, založený roku 1922, vypracoval jednotný standart a přijal opatření pro všeobecná zlepšení.
POPIS:
Silný, robustní pes, vydatné postavy, pevné hrubé tělesné stavby, čtvercového tvaru. Rozvinuté, vyduté svaly. Hlava se zdá být silná, v důsledku velkého kníru a vousu, je ale úměrná. Přechod k čumáku není hluboký, avšak zvýrazněný huňatým obočím. Uši jsou vysoko nasazené, obvykle kupírované. Hrudník je hluboký, dobře rozvinutý. Břicho krátké, mírně vypouklé. Ocas je vysoko posazený
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm (ideal je 65 cm).
Pro feny 59 až 65 cm (ideal 62 cm).
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 35 až 40 cm.
Fena váží v rozmezí 27 až 35 cm.
SRST:
Srst je bohatá, hrubé chlupy společně s hustým chmýřím z tenkých a měkkých chloupků, vytvářejí výbornou ochranu před špatným počasím. Má měkký a hustý základ, je lehce zvlněná. Zbarvení: jediná standartni barva je šedá, popř. šedočerná. Ostatní barvy jsou nepřipustné. O barvě "pepř a sůl" se velmi diskutuje.
CHARAKTER:
Důvěřivě a oddaně se chová ke všem členům rodiny, avšak uznává pouze jednoho majitele. Smělý a spolehlivý ochránce, velice seriozně plní svoje povinnosti. Hodí se pro chování v bytě.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 2 - Honáčtí psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FBO
ČÍSLO STANDARDU:
191 / 30.08.1993 (Belgie/Francie)

Československý vlčák (Czechoslovakian wolfdog)

20. června 2009 v 17:15 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi

Československý vlčák je komunikativní, velice pohyblivý a aktivní. Všechny jeho vlastnosti dělají z Českého vlčáka univerzálního psa.ANGLICKÝ NÁZEV:
Československý vlčák (Czechoslovakian wolfdog)
PŮVOD:
Historie Československý vlčák začíná rokem 1955, kdy plukovník pohraniční stráže Ing. Karel Hartl se rozhodl využít pro zformování nového plemene psa cenné vlastnosti vlka. Na této cestě šlechtění sice nebyl prvním, dovedl však toto nové plemeno během neuvěřitelně krátké doby až k uznání "Mezinárodní kynologické organizace. V roce 1989 bylo plemeno uznáno FCI. Český vlčák v sobě nese krev Německého ovčáka a krev Karpatského vlka. Vědec Bernard Buden se domnívá, že schopnosti tohoto psa nejsou ničím omezeny - může být tedy důvodem revolučního převratu v kynologickém světe. V roce 1982 Sbor chovatelů ČSSR uznal Československý vlčák jako národní plemeno.
POPIS:
Pevného konstitučního typu, více než středně velký, obdélnikového rámce. Stavbou těla, pohybem, osrstěním, barvou srsti a maskou připomíná vlka.
Tip stavby těla muk umožňuje dlouhý běh. Stavba těla je obdélníková. Tvar těla i jeho zabarvení je vlčího vzezření. Lebka má kuželovitý tvar, hlava je k tělu proporcionální, krk je svalnatý, v klidu je držen pod úhlem 40 stupňů, měl by být natolik dlouhý, aby se pes mohl bez námahy čumákem dotknout země. Pohyb je harmonický, lehký a pružný. Za běhu pes jakoby splývá se zemí. Hlava a krk jsou při rychlém běhu protaženy do jedné čáry.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku nejméně 65 cm.
Fena má v kohoutku nejméně 60 cm.
VÁHA:
Psi váží nejméně 26 kg.
Feny váží minimálně nejméně 20 kg.
SRST:
Vlastnosti srsti: Rovná, uzavřená. Zimní a letní srst je značně rozdílná. V zimě převládá mohutná podsada, která s vrchní krycí srstí vytváří husté osrstění celého těla. Je nutné, aby srst pokrývala břicho, vnitřní část stehen, vnitřní část ucha a meziprstí. Krk je dobře osrstěný.
Barva srsti: Žlutošedá až stříbrošedá s charakteristickou světlou maskou. Světlá srst je rovněž na spodní části krku a přední hrudi. Přípustné je tmavošedé zabarvení s světlou maskou.
CHARAKTER:
Temperamentní, velmi aktivní, vytrvalý, učenlivý, rychle reagující, neohrožený a odvážný. Svému pánu projevuje neobyčejnou věrnost. Odolný vůči povětrnostním vlivům. Všestraně upotřebitelný. Komunikativní, velice pohyblivý a aktivní. Pes je velmi vytrvalý. Poslušnost je základní rys jeho charakteru. Reakce je bleskurychlá, pes nezná strach, je velice odvážný. Spolu s tím má však vrozenou nedůvěru k cizím lidem. Ale bez povelu a důvodu nikoho nenapadne. Ve většině případů je to pes pro jednoho majitele. Všechny tyto vlastnosti a také hustá srst s měkkou podsadou dělájí z Československého vlčáka univerzálního psa.
PÉČE:
Není naročná
PLEMENO:
FCI Skupina 1 - Psi ovčáci a honáčtí
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CSV
ČÍSLO STANDARDU:
332 / 28.04.1994 (Československo, Slovenská republika)

Chorvatský ovčák (Hrvatski Ovčar)

20. června 2009 v 17:13 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Pes je vytrvalý a neúnavný, aktivní a dobře se učí. Využívá se nejen jako pastýřský pes, ale také jako hlídač a dobrý společník.ANGLICKÝ NÁZEV:
Hrvatski Ovčar
PŮVOD:
Plemeno je známé již z pradávných dob, podle některých údajů jeho stáří dosahuje až tisíce let. Je potvrzené, že pes se během této doby nezměnil. Je možné, že tyto psy přivezli Chorvati z Asie nebo z Řecka. Na rozdíl od ostatních Chorvatských psů, kteří byli formováni v uzavřených horských vesnicích, se tento pes po celém území dnešního Chorvatska podstatně rozšířil.
POPIS:
Chorvatský ovčák je svalnatý, má kompaktní postavu, není těžký ani hrubý, je velice pružný. Délka těla je o něco větší než jeho výška v kohoutku, kostra je dobře vyvinutá, krk je postaven k tělu přibližně pod úhlem 60 stupň. Hlava je dlouhá asi 20 cm, pokrytá krátkou srstí. Oči mají mandlový tvar, jsou černé nebo tmavě kaštanové. Uši stojící, trojúhelníkového tvaru. Ocas se dříve kupíroval. Někteří psi však mají od narození již narostlý, kraťounký ocas.
VÝŠKA:
V kohoutku má 40,5 až 53 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 20,5 kg.
SRST:
Srst je střední délky, dlouhá 7 až 14 cm, hustá, vlnitá, místy kudrnatá. Na krku je hříva, která na krku přechází v hustý límec. Zbavení černé nebo pepř a sůl. Na hrudi jsou přípustné bílé skvrny.
CHARAKTER:
Díky své univerzálnosti a schopnosti přijímat samostatná řešení a rozhodnutí, je pes schopen pastvy velkých i malých zvířat. Pes je vytrvalý a neúnavný, aktivní a dobře se učí. Využívá se nejen jako pastýřský pes, ale také jako hlídač a dobrý společník.
PÉČE:
Není náročná.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CHO
ČÍSLO STANDARDU:
277 / 1994 (Chorvatsko)


Cao Fila de Saint Miguel (Fila de Saint Miguel)

20. června 2009 v 17:10 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Je to velice chytrý pes. Rozumí a splňuje všechny povely, avšak současně má vlastnosti vůdce. Chování psa je nezávislé, ale majiteli poslušné.ANGLICKÝ NÁZEV:
Cao Fila de Saint Miguel (Fila de Saint Miguel)
PŮVOD:
Druhý název je Azorský Cattel Dog.
Plemeno se zformovalo na jednom z ostrovů Azorského souostroví, na ostrově Sant Miguel. Portugalci objevili Azorské ostrovy v roce 1427, nazvali je "Ilhas dos Acores", což v překladu znamená "Jestřábí ostrovy". Díky subtropickému klimatu horské oblasti s termálními gejzíry, byly Azorské ostrovy téměř "zaplaveny" zelení a květy. V takovém, na floru bohatém, prostředí se však zvířata téměř nevyskytovala. Portugalští námořníci se rozhodli napravit chybu přírody a přivezli na Azorské ostrovy domácí zvířata. První přistěhovalci, kteří na Azorské ostrovy v roce 1439 připluli, zde našli již obrovská stáda těchto přivezených domácích zvířat, která mezi tím zdivočela. Psi se stali hlavními a cennými pomocníky nejen pro lovení této domácí zvěře, ale také pro jejich pastvu. Prvním druhem psa, který jim pomáhal byl "Caes de Filam", což v překladu znamená "pes, který pronásleduje". Zřídka se v literatuře může vyskytovat také název "Cao de Fila".
Předkem Fily byli již neexistující psi "Fila da Terceira". Tito psi se na Azorských ostrovech vyvíjeli v izolaci dost dlouho.
Od počátku 14. století až dodnes jsou tito psi u Azorských pastýřů velice oblíbení.
POPIS:
Ačkoliv je to pes střední výšky, je zároveň největším pastýřským ostrovním psem na světě. Má hrubou stavbu těla, silný stisk, chůze je jakoby kymácivá do stran. Jsou schopni být přímo u stáda po celý rok venku a téměř neznají žádné nemoci. Pes má obdélníkový formát a hrubou stavbu těla. Hlava je masivní, lebka široká, lehce okrouhlá, oči jsou středního rozměru, elipsovitého tvaru, nepříliš hluboce posazené, kaštanové barvy. Uši jsou posazené vysoko, trojúhelníkového tvaru, u základu široké, na konci okrouhlé, krk svalnatý a střední délky. Ocas je u kořene silný, vysoce posazený, lehce ohnutý střední délky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 60 cm.
Fenka má v kohoutku 48 až 58 cm.
VÁHA:
Pes má kolem 25 až 35 cm.
Fenka má kolem 20 až 30 cm.
SRST:
Srst je krátká, hladká, s hustým podsrstím. Zbarvení je jelení, šedé, světle-žluté, je přípustná skvrnitost na čele, hrudi a předních tlapách.
CHARAKTER:
Je to velice chytrý pes. Rozumí a splňuje všechny povely, avšak současně má vlastnosti vůdce. Aby majitel zrealizoval všechny schopnosti tohoto psa, musí mít trpělivost, silný charakter a tvrdou ruku. Tito psi jsou ještě kromě pastýřské služby vynikajícími hlídači. Chování psa je nezávislé, ale majiteli poslušné. Specifickou vlastností při pastvě skotu, je zvyk kousat skot do nohy, aby jim neublížili. Psi dokáží výborně rozeznat svoje stádo od cizího. S cizím zvířetem zachází velmi přísně.
PÉČE:
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 2 - Pastýřské psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
FCM
ČÍSLO STANDARDU:
340 / 15.06.1994 (Portugalsko)


Briard (Berger de Brie)

20. června 2009 v 17:06 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi

Briard je velký, mohutný a silný pes, vyniká inteligencí a chutí do práce. Miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život.ANGLICKÝ NÁZEV:
Berger de Brie
PŮVOD:
Osrstěná čenichová partie briarda prozrazuje, že jeho předkové patřili k asijským ovčáckým psům. I když podle dochovaných vyobrazení se podobní psi ve Francii vyskytovali už ve 14. století. K vydělení dlouhosrstých ovčáckých psů, coby samostatné skupiny, došlo až na výstavě v Paříži v roce 1896, zároveň s jejich označením "Berger de Brie" , tedy "ovčák z kraje Brie". V druhé polovině 18. století byli briardi dovezeni do střední Ameriky, ale až v roce 1922 byli první jedinci oficiálně zaregistrování. V roce 1928 vznikl "Klub milovníků briardů".
POPIS:
Velký, mohutný a silný pes obdélníkového tvaru. Výška v kohoutku u psa je 62 až 68 cm, u feny 56 až 64 cm, hmotnost 34 kg. Hlava je silná, čumák přiměřeně dlouhý, nepříliš úzký, není špičatý. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně oblasti čumáku, vousů i obočí, které visí nad očima. Čenich nosu je černý, je však závislý na zbarvení srsti. Uši jsou postavené vysoko, je vhodné je kupírovat. Hruď je hluboká,široce rozvinutá. Ocas dlouhý, zavěšený dolů, na konci tvoří háček, nenaklání se na stranu. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 64 cm.
VÁHA:
Kolem 34 kg.
SRST:
Dlouhá a drsná.
CHARAKTER:
Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím lidem je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny i k dětem je však láskyplný a něžný. Je to miláček rodiny s dobrosrdečným a radostným charakterem pro život. Lehko se cvičí. S úspěchem se setkává i na výstavách a v soutěžích služebních psů.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci (bez zkoušky z výkonu).
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BRI
ČÍSLO STANDARDU:
113 / 09.11.1995 (Francie)


Border kolie (Border Collie)

20. června 2009 v 17:04 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie
PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý "Anglickým klubem chovatelů psů" v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOC
ČÍSLO STANDARDU:
297 / 08.09.1988 (Great Britain)

Historie vzniku plemene...
Border kolie je v současné době jedním z mála plemen, které se i v současnosti využívají jako pastýřské plemeno. Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie byla pro tuto pastýřskou práci nenahraditelná. Plemeno bylo vyšlechtěno v horských podmínkách. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.
Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí sílou svojí autority. Neexistuje důvěryhodný údaj, kolik plemen bylo během staletí do jeho vývoje zaintegrováno. Jaká to byla plemena, můžeme pouze předpokládat z jeho genetických rysů. Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo "border", což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem "kolie" se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.
Následuje popis čtyř plemen, která jsou pravděpodobně prapůvodními předky border kolie:
1.)"springeršpaněl
2.)"greyhoundský chrt
3.)"bradatá kolie"
4.)neznámý pes

Od springeršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal.
Od greyhoundu převzal jeho rychost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta angličané říkali "lurcher". Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta.
Předkové border kolie byli později zkříženi s bradatou kolií.
Šechtění border kolií bylo až do určitého momentu chaotické a bez pravidel. Chovatelé se snažili zlepšit pouze její vlastnosti. I po vzniku ISDS (Mezinárodní organizace pastýřských psů) se do plemenné knihy zapisovaly různá neznámá plemena psů i psi neznámého původu, kteří by mohli zlepšit vlastnosti tohoto psa, což bylo důležitější než genetická čistota plemene.

Border kolie je plemeno, které převzalo od svých předků jejich nejlepší vlastnosti, a to lovecké hlídací i pastýřské, což z něho udělalo jedno z nejlepších pastýřských psů na světě.
Border kolie je plemeno, jehož selekce se prováděla podle jeho chování, tzn. podle jeho užitečnosti. Plemeno si až do dnešní doby zachovává všechny přijaté vlastnosti od svých předků, ale vzhledem se nepodobá ani jednomu z nich. Je to překrásný pastýřský pes, který vyniká zvláště ve psích závodech. Do bytu se hodí, avšak jen pokud vydržíte jeho superaktivitu.

Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře - člověka. Vrozený instinkt k pastvě je nezničitelný. Je schopen pást vše, co se jen hýbe - ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Potřebuje stále něco dělat, aby dal průchod své energii. Je využíván nejen jako pastýřský pes, ale také jako vynikající závodník v agility, fly-boll (letící míč) a v frisbee firstbee (letící disk), v nichž často vítězí.
Bude dobrým společníkem v rukách zkušeného majitele, který pejskovi umožní pro něho tolik důležitou aktivitu a správnou péči, což ještě zaštítí svojí láskou. V rukách nezkušeného majitele se pes může stát nervózním a snadno podrážděným. Chovatel při prodeji border kolie by měl novému majiteli připomenout, že nesnese uzavřený prostor. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích. Border kolie byl hlavním aktérem mnoha filmů, z nichž mezi nejznámější patří například Mistr pes (Itálie), Maličký (USA). Během natáčení se ukázali jako velice klidnými a samostatnými psy. Měli obrovskou chuť pracovat. První border kolie byli zaregistrované Jamesem Raidem v roce 1915, ale jako výstavní pes se stal známým až později. Hlavní námitkou odborníků bylo to, že je to pouze pracovní pes, který nemá čistou genetickou linii. Nyní po uplynutí mnoha let má plemeno již předurčený genotip, ale jeho pastýřské schopnosti jsou před vymizením.
Standard plemene byl přijat anglickým cannal clubem v roce 1976.


Bergamský ovčák (Cane da Pastore Bergamasco, Bergamese Shepherd)

20. června 2009 v 17:01 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Čilý, silný a vytrvalý pes, má neobyčejně citlivé smysly. Dle některých pramenů je plemeno známé již z dob dávnověku.ANGLICKÝ NÁZEV:
Cane da Pastore Bergamasco, Bergamese Shepherd
PŮVOD:
Dle některých pramenů je plemeno známé již z dob dávnověku, je příbuzné východním salašnickým psům a dostalo se na území severní Itálie (kraj Bergamo) s finskými cestovateli. Již před dvěma tisíci lety je římskými spisovateli zaznamenána charakteristická podobnost všech ovčáků. Je jí jakoby do vřetýnek smotaná srst. Takováto srst sloužila nejen jako tepelná izolace, ale také psa ochraňuje od zubů nepřátel. Dodnes je příznačná pro ovčáky horských území severní Itálie.
POPIS:
Čilý, silný pes. Výška v kohoutku 56 až 60 cm, hmotnost 26 až 38 kg. Srst vydatná, dlouhá, smotaná do vřetýnek. Zbarvení má různé, objevují se znaky tmavě-šedé, nejčastěji "pepř a sůl".
VÝŠKA:
Pes ideal 60 cm, je připustná výška 58 cm.
Fenka ideal 56 cm, je připustná výška 54 cm.
VÁHA:
Pes 32 až 38 kg.
Fenka 26 až 32 kg.
SRST:
Dlouhá, smotaná do vřetýnek. Zbarvení šedé, šedý se skvrnami světle-šedé až černé barvy. Přípustné je i černé zbarvení. Skvrny mohou být i bílé barvy (omezení na 1/5 povrchu).
CHARAKTER:
Ideální pastýřský pes, vytrvalý a inteligentní. Má neobyčejně citlivé smysly.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BEO
ČÍSLO STANDARDU:
194 (Itálie)

Belgický ovčák - Tervueren (Chien de Berger Belge - Tervueren)

20. června 2009 v 16:58 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Všestranný pracovní pes, známý již ze středověku. V poslední době je toto plemeno používáno k pátracím akcím.ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge - Tervueren
PŮVOD:
Tervueren je jako varieta belgického ovčáka známý od středověku. Jako plemeno vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Na konci druhé světové války se tervueren vyskytl na pokraji vyhynutí, ale úsilím nadšenců bylo plemeno zachráněno. V poslední době je používán k hledání drog.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Jiný název je belgický tervueren. Pes s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé.
VÝŠKA:
V kohoutku je 61 až 66 cm.
VÁHA:
Asi 28 kg.
SRST:
Srst středně drsná, podsada dobře vyvinutá. Krk je ozdoben límcem z delších chlupů. Na zadní straně nohou jsou třásně. Psi musí mít srst delší než feny. Zbarvení: přípustné jsou všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Charakteristickou zvláštností tohoto plemene je, že světlé chlupy mají černé zakončení.
CHARAKTER:
Všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOT
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)

Belgický ovčák - Malinois (Chien de Berger Belge - Malinois)

20. června 2009 v 16:54 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi

Belgický ovčák - Malinois představuje různorodost belgických ovčáků s krátkou srstí. Je to klidný, avšak vytrvalý pes.ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge - Malinois
PŮVOD:
Belgický ovčák - Malinois je známý již ze středověku. Malinois představuje různorodost belgických ovčáků s krátkou srstí. Velice úspěšný je na farmách se skotem, kde ovce hlídá a zahání. Je to ostražitý hlídač a oddaný služební pes. Plemeno bylo vyšlechtěno v 19.století.
POPIS:
Belgický ovčák - Malinois je plemeno služebních psů. Druhé označení se užívá - belgický malinois.
Malinois je pes vodič, který se velmi lehce pohybuje. Není ani robustní, ani dlouhán. Tělo má silné, svalnaté, čtvercového formátu. Hlava postavena vysoko. Uši vztyčené, vysoko nasazené, trojúhelníkové.
VÝŠKA:
V kohoutku je 61 až 66 cm (- 2 cm, + 4 cm).
VÁHA:
Asi 28 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustá, přiléhající, s hustým, hedvábným podsrstím. Na zádech výčesky. Ocas hedvábný, tlustý. Zbarvení: plavý s černými špičkami uší a s černou maskou.
CHARAKTER:
Belgický ovčák - Malinois je klidný, vytrvalý pes s vyrovnaným charakterem. Pro chov mu vyhovují i domácí podmínky.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOM
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)


Belgický ovčák - Laekenois (Chien de Berger Belge - Laekenois)

20. června 2009 v 16:50 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Nejvzácnější druh belgických ovčáků je znám jako spolehlivý ochránce.ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge Laekenois
PŮVOD:
Belgický ovčák byl vyšlechtěn ke konci 19. století v Belgii v oblasti Atverpena křížením ovčáků různých velikostí a zabarvení. V roce 1891 byl v Bruselu založen Klub milovníků belgických ovčáků. V USA se belgický ovčák jmenuje pouze Groenendael a ostatní zvláštnosti jsou známé u oddělených plemen (jsou jimi belgický Malinois a belgický Tervueren a Laekenois, který dosud nebyl nikdy přiznán). Je uznán a rozšížen pouze ve Francii, Belgii a Nizozemsku.
VÝŠKA:
V kohoutku 58 až 62 cm (minus 2 cm, plus 4 cm).
VÁHA:
Asi 20 až 30 kg.
SRST:
Je bohatá, hustá, hrubá, střední délky s vlnitou, dobře chránící podsadou.
CHARAKTER:
Belgičtí ovčáci jsou známí jako spolehliví služební psi a ochránci.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOL
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)


Belgický ovčák - Groenendael (Chien de Berger Belge - Groenendael)

20. června 2009 v 16:47 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Nebojácný hlídač a ochránce rodiny.ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge - Groenendael
PŮVOD:
Název dostal podle městečka Groenendael, kde v 19. století začal jejich chov. Za zakladatele plemene je pokládán chovatel Nikolas Roz, který vyšlechtění Groenendaela věnoval celý život. Varieta byla získána řízenou selekcí psů s dlouhou černou srstí.
POPIS:
Plemeno pracovních psů. Jedna z variet belgického ovčáka. V USA je známá prostě pod názvem belgický ovčák. Groenendael je pes střední velikosti, hranatého tvaru. Má vyváženou tělesnou stavbu, ušlechtilý vzhled a živý, zpytavý výraz. Hlava je čistě vymodelovaná, nepříliš dlouhá, čenich má stejnou délku jako mozková část lebky. Krk je mohutný, protáhlý, pozvolně přecházející v protáhlý trup. Ocas je u kořene silný, v klidu lehce zahnutý, v akci by se neměl zatáčet do kroužku. Po speciálním výcviku může pracovat jako průvodce slepců.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 66 cm.
Fenka má v kohoutku 56 až 62 cm.
VÁHA:
Asi 28 kg.
SRST:
Zbarvení: černé, přípustné jsou nevelké bílé znaky na hrudi, tlapách, mezi polštářky a na koncích prstů zadních tlap. Srst je středně tvrdá, s dobře vyvinutou podsadou. Samci mají srst delší.
CHARAKTER:
Groenendael je nebojácný hlídač a ochránce rodiny.
PÉČE:
Potřebuje aktivitu na čerstvém vzduchu. Nehodí se pro pokojový chov.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOG
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)


Belgický ovčák (Chien de Berger Belge)

20. června 2009 v 16:44 | M&M |  Ovčáci a honáčtí psi
Belgický ovčák byl vyšlechtěn ke konci 19. století v Belgii, křížením ovčáků různých barev a velikostí.ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge
PŮVOD:
Belgický ovčák byl vyšlechtěn ke konci 19.století v Belgii křížením ovčáků různých barev a velikostí. V roce 1891 byl v Bruselu založen "Klub milovníků belgických ovčáků".

Ten tehdy rozhodl plemeno rozdělit na tři skupiny, dle vnějších znaků:
1.)krátkosrsté plavé s černou maskou a
2.)hrubosrsté temně šedou maskou.

Následně ustanovili čtyři různé ovčáky:
1.)Groenendael (dlouhosrstého černého),
2.)Tervuerena (dlouhosrstý libovolného zbarvení, kromě černého),
3.)Laekenois (hrubosrstého) a
4.)Malinois (krátkosrstého).

Všichni se odlišují jeden od druhého pouze zbarvením, délkou a jakostí srsti. Svá jména dostali podle kraje, kde počali plemeno šlechtit a šířit. V USA se belgický ovčák jmenuje pouze Groenendael a ostatní zvláštnosti jsou známé u oddělených plemen - belgický Malinois a belgický Tervueren a Laekenois nebyl dosud nikdy přiznán
VÝŠKA:
V kohoutku 58 až 62 cm (minus 2 cm, plus 4 cm).
VÁHA:
Asi 20 až 30 kg.
SRST:
V délce, směru růstu a tvaru je kritériem pro určení varianty plemene. U všech variant je srst bohatá, hustá, s vlnatou, dobře chránící podsadou
CHARAKTER:
Belgičtí ovčáci jsou známí jako spolehliví služební psi a ochránci
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOO
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)