Říjen 2009

Kdo je mým SB ??

30. října 2009 v 13:52 | M&M™

Ahoj , vůbec nevím , kdo po té době co jsem tu nebyla , kdo je stále mým SB .. A tak prosím všechny , kteří chtějí být mými SB .... Ať se zapíšou pod tento článek ... Vůbec nevím ... a tak doufám , že se zapíšete , kdo se nezapíše , toho si do SB prostě nedám .. dám si tam jen toho , kdo se sem zapíše ... .. Jinak , tento čánek neplatí pro:Ale i tak bych je prosila ... aby napsala jestli stím teda souhlasí nebo ne .. a potvrdili mi to .. Děkuju

Nebezpečí pro pejsky

18. října 2009 v 19:30 | M&M™ |  Rady a tipy
Balkón: pád - zajistit balkón
Otrava: má-li pes přístup na zahradu, nepoužívejte zde jedovaté látky.
Elektřina: překousané vedení, zásah elektrickým proudem - vedení položit pod omítku, nenechávat kabely, k nimž má prs přístup, pod proudem. Před odchodem z bytu vytáhnout zástrčky. Především na štěňata pečlivé dohlížet.
Rostliny: otrava, zranění - nepěstovat jedovaté rostliny, doma ani na zahradě.
Střepy, hřebíky, jehly: řezné rány na tlapkách a cizí těleso v útrobách - pečlivě uklízet, nenechat volně ležet žádné nebezpečné věci.
Vysoké sedačky: zlomená noha, v nejhorším případě zlomený vaz - pokud odcházíte z místnosti, nenechávejte nikdy psa sedět samotného na pohovce nebo židli. Jorkšírek rád skáče, avšak nedokáže odhadnout nebezpečnost výšky.
Elektrické zásuvky: zásah elektrickým proudem - zakryjte zásuvky krytem, který koupíte v elektru.
Strmé nebo volné schody: pád, otřes mozku, fraktura lebky - nenechávejte psa chodit do schodů, noste ho.
Dveře: přivření do dveří, zabouchnutí (pes nemůže ven nebo dovnitř) - dávejte pozor na dveře. Při průvanu je mějte zavřené.
Prací a čistící prostředky, chemikálie: otrava, rozleptání sliznic žíravinou - všechny chemikálie uchovávejte ve skříních na bezpečném místě.


pixelky yorků 2

18. října 2009 v 18:14 | M&M™ |  různý obrázky psů


Kadeřnické salóny a střihy

18. října 2009 v 17:20 | M&M |  Móda a psí oblečky
Jestliže skutečně dbáte na perfektním oděvu a doplňcích pro vašeho psa, pak vašemu miláčkovi jistě nechybí ani kvalitní účes - tedy sestřih psí srsti. Mnoho chovatelů si klade otázku: Mám toho našeho pejska nechat na léto ostříhat ?? Je to vůbec možné?
Plemena psů můžeme všeobecně rozdělit na ta, u kterých je úprava srsti plemenným znakem a na ta ostatní. Musíme si rovněž uvědomit, že zbavíme-li psa jeho srsti, nemůže pak již plnit funkci izolace jak před chladem, tak před teplem. Je důležité nechat po ostříhání psovi prostor pro dostatečnou aklimatizaci. Nebudeme tedy v únoru nakrátko stříhat čtrnáctiletého pudla, stejně jako nenecháme v létě pařit se v dlouhé srsti mladého yorkšíra. Stříhat tedy lze každého psa, bez ohledu na způsob střihu. Obzvláště u plemen bez předepsaného střihu se meze nekladou.


Příležitostí jak a kde vylepšit psí zevnějšek je v dnešní době opravdu dostatek. Stačí navštívit nějakou psí výstavu pro získání inspirace, vzít psíka do salónu nebo soukromého psího butiku či navštívit obchod s chovatelskými potřebami. Možností jak ochránit kožíšek pejska před špínou velkoměst a zazářit přitom ve svém okolí a ještě si ušetřit spoustu práce, je mnoho. Je jen na vás, jestli se konečně odhodláte svého jorkšíra otříhat .

Psí oblečky - materiály a typy

18. října 2009 v 17:10 | M&M |  Móda a psí oblečky
Druhů psích oblečků je opravdu nepřeberné množství od overalů přes společenské oblečky, šátky, čepičky, návleky na uši, botičky, hárací kalhotky a svetry až po náhubky či deky s podšívkou - stačí jen vybrat to pravé. Psí oblečky by nikdy neměly pejska omezovat v pohybu, neměly by být ani malé ani velké, měly by tedy padnout "jako ulité". Do deštivého počasí a bláta jsou vhodnější oblečky ze šusťáku, jsou praktické a dají se jednoduše vyprat a rychle schnou. Materiál do deště by měl být nepromokavý, ale zároveň prodyšný. Do mrazu a sněhu jsou vhodné kombinézy s teplou podšívkou, do chladu ale sucha postačí úpletový svetřík. Do společnosti se pak hodí barevné veselé kombinézky s výšivkami nebo krajkami. V případě, že se svým psem vyrazíte v létě k vodě, neměla by mu chybět kšiltovka a rozhodně "psí" ručník s příslušnou výšivkou.


Jestliže budete mít pocit, že pro vašeho pejska není nic z nabízených věcí to "pravé ořechové", můžete s ním navštívit některý ze salónů, kde vám ušijí psí obleček přímo na míru, podle vašich představ a z vámi vybraných materiálů a barev.

Obleček pro dlouhosrstého psa ?

18. října 2009 v 17:08 | M&M |  Móda a psí oblečky
Možná si budete myslet, že si odporuji - ale lze obléknout i psa dlouhosrstého. U chlupatějších pejsků má obleček převážně ochrannou funkci před přílišným umazáním a následným každodenním koupáním a uklízením po příchodu z procházky. Ani nemusíte mít chundelatého pejska, abyste věděli jaké jsou následky venčení v deštivém podzimním počasí, při jarních oblevách a při letních bouřkách. Přesto, že máte poslušného pejska, loužím a blátu se někdy prostě nevyhne a z procházek se vrací jako bahnitá koule. Poté nezbývá nic jiného, než psa pravidelně po každé procházce vykoupat, případně vyfénovat a byt uklidit. Proto není nic jednoduššího a chytřejšího, než psa vybavit šusťákovým oblečkem s nohavičkami. Po návratu z procházky pouze opláchnete tlapky, svléknete psa a máte hotovo.

U nás v Čechách....

18. října 2009 v 17:06 | M&M |  Móda a psí oblečky
Ano, Češi jsou v tomto směru stále poněkud konzervativní, usedlejší a opatrní. Stále ještě je to pro mnoho z nás nepřijatelná věc a ještě stále vzbuzuje obleček na psovi v mnoha lidech odpor. Někdo se dá při pohledu na oblečeného pejska do smíchu, jiný údivem ani nepromluví a někdo se doslova zhrozí nad opovážlivostí jeho majitele. Dříve byly v povědomí ještě tak "hárací kalhotky" a za výstřednost už byla považována i beruška na ofince yorkšíra. Dnes se ovšem už běžně setkáme se svetry, vestičkami, oteplenými kombinézami, pláštěnkami, šátky a kšiltovkami.

Pohled za hranice

18. října 2009 v 17:02 | M&M |  Móda a psí oblečky
V jiných zemích je běžné, že je pes součástí života jeho majitele, tedy veškerého dění kolem něj. S pejskem lidé navštěvují výstavy, chodí do restaurace, na párty, absolvují společenská setkání, jsou přítomni svatebním obřadům. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby dokonalost své paničky doplnil i její perfektně sladěný pes s "padnoucím" oblečkem, "in" střihem a "šik" barvou. Z toho ale také vyplývá celkový pohled okolí na tento trend. (Například na dálničních odpočívadlech najdete vedle záchodku pro lidi také záchodek pro pejsky.)
V zahraničí se můžeme setkat s nejrůznějšími oblečky pro psy. Mohou být k příležitosti svátku Halloween nebo jen tak na vycházku se psem. V každém případě, se v současnosti s tímto druhem psích oblečků v České republice prozatím nesetkáváme.

Proč psa oblékat ?

18. října 2009 v 17:00 | M&M |  Móda a psí oblečky
Odpovědí je několik. Pro některé pejsky (jako je třeba i jorkšírský teriér) je obleček nutností. Pro naháče, ale také převážnou většinu hladkosrstých plemen je obleček ochranou před mrazivou zimou, nachlazením a prochladnutím. Může se jednat o svetřík, oteplenou kombinézu, vestičku - oblečky těmto jedincům rozhodně zpříjemní venčení a procházky. I oni potřebují a vyžadují pohyb, tak proč jim ho nedopřát i přesto, že je zima a mráz? Lidé se také rádi zachumlají do několika vrstev oblečení, aby jim byla procházka mrazivým ránem příjemnější. Toto rovněž platí u starších psů, pejsků s omezenou pohyblivostí nebo pejsků nemocných, kteří tolik pohybu nevynaloží.

Móda a psí oblečky

18. října 2009 v 16:40 | M&M |  Móda a psí oblečky

Lidé nosí oblečení především jako ochranu proti chladu, dešti a nebo naopak proti slunečnímu záření, dále ze slušnosti a studu (abychom se nevystavovali zvědavým pohledům ostatních lidí), ale rovněž pro parádu. Své oblečení vybíráme s ohledem na své finanční možnosti, abychom ladili se svým okolím, aby bylo naše oblečení praktické a aby nám šaty slušely a udělali náležitý dojem na naše okolí.
Znalci módních trendů pravidelně sledují novinky renomovaných salónů. Módní přehlídky se dnes nekonají pouze pro lidi, ale také pro psy - společenskou záležitostí je sladit oblečení chovatele s oblečkem psa. Ať už konfekci kupujete, nebo šijete, je třeba se zamyslet nad několika otázkami:

Jsme já a můj pes spíše elegantní nebo sportovní typ?

Elegantní typy volí za obleček svetříky, kabátky a kloboučky tam, kde sportovci nosí mikiny, kšiltovky a prošívané bundy.

K jakým příležitostem pořídit psí obleček?

Ideální šatník psa obsahuje alespoň tři oblečky - kombinézu na zimu, nepromokavou bundičku a svetřík. Jestliže čekáte nějakou mimořádnou rodinnou událost, měli byste uvažovat o doplnění psova šatníku o smoking nebo velkou večerní róbu.
Pes, který nosí oblečky pravidelně, je na ně zvyklí a jejich nošení se nijak nebrání. Nošení psích oblečků není jen kvůli parádě, ale hlavně z důvodů praktických: pes vám neprochladne (toto je důležité především u psů bezsrstých plemen nebo plemen psů se srstí bez podsady), pes si neznečistí a nezacuchá srst (to oceníme zejména ve chvíli, kdy spěcháme do práce), psa po koupání nebo po fyzicky náročné práci nemusíme balit do dek.

Krytí

18. října 2009 v 16:21 | M&M |  Rady a tipy
Nejnižší věkovou hranicí pro první krytí by měly být dva roky. Naopak za horní limit pro první vrh se považují čtyři roky. Feny obvykle hárají (barví) dvakrát do roka. Některá plemena ale pouze jedenkrát do roka.

Den D - Krytí

Samotné hárání trvá tři týdny. V prvním týdnu fena pouze mírně krvácí z pochvy, ve druhém týdnu krvácení ustává. Na konci druhého týdne, mezi desátým a třináctým dnem, je fena připravena ke krytí.
Existuje však velké množství výjimek a to jak mezi plemeny, tak i mezi jednotlivými fenkami. Některé fenky nebarví vůbec nebo jen málo a čistí se tak dokonale, že je velmi těžké poznat první den jejich hárání. V některých případech lze poznat, že je fenka připravená k nakrytí i tak, že při podrbání pod zádí zdvihne ocas a vytočí ho do strany. Nejlepší a nejjistější metoda, jak určit plodné období, je provést krevní testy. K tomuto kroku se nejčastěji přistupuje v případě, že při předchozím pokusu k oplodnění nedošlo i přesto, že krytíproběhlo uspěšně.
Již při prvních známkách hárání je třeba kontaktovat majitele psa a domluvit se na předběžném termínu krytí. Tento termín se v průběhu dalšího týdne upřesňuje. V den "D" (většinou je to 10. den hárání) by se měl dostavit majitel se svou fenkou k majiteli chovného psa. Proč fenka ke psu? Pes by měl být ve svém "domácím" prostředí, protože tam se cítí jistější a přistupuje ke "svému úkolu" sebejistě. Naopak fenka, která není na "svém teritoriu", se chová podřízeně a krytí tak proběhne lépe. Obecně se doporučuje krytí opakovat ještě 12. den hárání.
Průběh krytí může být opravdu rozmanitý. Některé páry přistupují k páření rovnou, jiné si spolu dlouhé hodiny hrají. Jestliže chcete, aby páření proběhlo úspěšně, snažte se zabránit zbytečnému vyčerpávání psů - zvýšená fyzická zátěž totiž může vést k únavě a následné ztrátě zájmu o krytí. Obecně se doporučuje vybírat k poprvé připouštěným fenkám "ostřílenější" psy a naopak.
K úspěšnému spojení dojde tehdy, pronikne-li penis psa do pochvy feny - tzv. svázání. Jak poznáme, že se naši psi svázali? Co to vůbec je? Psi se svážou tak, že výrazně zduřený penis psa zůstane po jistou dobu pevně spojen se suchou a lepivou poševní sliznicí feny.
K tomuto svázání nemusí vůbec dojít. Nebo naopak může trvat až tři čtvrtě hodiny. Během této doby pes přehodí jednu svou zadní nohu přes hřbet fenky. Pár se tak o sebe vzájemně opře záděmi.
Nezkušené fenky mohou zpanikařit a snažit se co nejdříve od psa oddělit, nebo se naopak mohou snažit lehnout. Toto chování fenky však může vést k poranění obou psů. Proto se snažte těmto rizikům předejít a fenku držte za obojek.
Jestliže chce majitel fenky rodokmeny pro štěnata a tedy chce zažádat o úřední registraci vrhu, je nutné mít podepsané oficiální potvrzení o krytí od majitele psa. Toto potvrzení je nutné do osmi dnů odeslat poradci chovu.

Pelíšek

18. října 2009 v 16:16 | M&M |  Rady a tipy

Pes, ať má sebelepší a ten nejpohodlnější pelíšek přesto bude nejraději ležet na gauči, v křesle a v posteli. Každý pes má rád pohodlí a rád spí na měkkém. Také rád leží tam, kde cítí pach svého pána a rád si vybírá vyvýšená místa, aby měl přehled o tom co se děje v místnosti. Pokud nechcete, aby váš pes ležel na gauči nebo v posteli, nesmíte jej tam pustit ani jako malé roztomilé štěněčí klubíčko. Pokud jen jednou psovi dovolíte spát v posteli, nebude již nikdy chápat, proč ho z ní podruhé
vyhazujete. Je jen na vás, jestli dovolíte psovi spát ve vaší posteli, ať už z důvodů hygienických nebo jiných. Většina majitelů se tomu neubrání. Jedna ze dvou možností je psovi vyhradit v bytě jedno jediné křeslo, kde mu dovolíte ležet. Ale pokud opravdu nechcete, aby pes odpočíval ve vaší posteli, na gauči či v křesle, poskytněte mu takový pelíšek, který pro něj bude pohodlný a který bude mít oporu za zády. Nikdy nepřipusťte žádné výjimky.
Pokud jste povolili a nyní se snažíte psa odnaučit co jste mu občas dopřáli, bude to pro něj těžší pochopit. Náprava tohoto zlozvyku vyžaduje velkou trpělivost. Vytvořte mu pohodlný pelíšek na místě, kde jste nejčastěji. Pokud máte velký dům, klidně mu takové místečko vytvořte rovnou na několika místech, protože většina psů pobývá rádo právě tam, kde je jeho pán. Když pes vyskočí na křeslo, dejte mu pokyn "dolů" a "místo", přičemž ho k jeho pelíšku odveďte a ukažte mu kam si má lehnout. Pes se pravděpodobně pokusí na křeslo vyskočit znovu, takže cvičení opakujte do doby, než si zvykne odpočívat ve svém pelíšku. Pokud přijme tento fakt a vy jej najdete v jeho pelíšku, nezapomeňte ho za to pochválit a odměnit. Jestliže pes cvik pochopil a prováděl a vy ho z nějakého důvodu po delší době najdete opět v křesle, psa pokárejte a s "upřímně naštvaným" hlasem psa pošlete na místo. Jestliže pes z předchozích cvičení ví, že na křeslo nesmí, bude přesně vědět proč se zlobíte, a proto můžete být i přísnější (už se neučí, to vás jen neposlouchá).

Žebrání

18. října 2009 v 16:13 | M&M |  Rady a tipy
Vždy, když si vezmete něco k jídlu, pes sedí před vámi, upřeně na vás hledí, slintá, kňourá, štěká, škrábe...a to i přesto, že má svou misku plnou skvělých granulek či masíčka. To je pravděpodobně přežitek z dob dávno minulých, kdy psi žili volně v přírodě a živili se zbytky z lidských obydlí. Potloukali se okolo a čekali, co na ně zbude.
Musíte štěně naučit dodržovat krmný režim. Krmte jej vždy ve stejný čas. Pes si zvykne na určitou pravidelnost a časem vám sám bude připomínat, kdy má jíst. Tento zvyk oceníte především ve chvíli, kdy váš pes onemocní. (Jeden z projevů toho, že s vaším miláčkem není něco v pořádku, je nechutenství. Jestliže po vás váš pes nevyžaduje jídlo ve stanovený čas, měli byste zpozornět. Jestliže toto bude trvat delší dobu, pak opravdu není něco v pořádku a měli byste navštívit veterináře.)
V průběhu stolování není nutné, aby jste psa zavírali v jiné místnosti, stačí jej naučit, aby při jídle ležel na místě nebo pod stolem. Nikdy mu nedávejte vaše jídlo od stolu! Je to podobné jako s tím pelíškem , povolíte jen jednou a jen těžko budete příště vysvětlovat, proč to dnes nejde a proč na vás zrovna dnes nemá koukat. Pokud mu chcete zpestřit jídelníček, dejte mu trochu do jeho misky, ale až ve chvíli, kdy jste po jídle vy. Tak to pro psa bude jen jeho "dobrota" a ne vaše. Pes brzy pochopí, že pokud bude ukázněný, vždycky se pro něj něco najde.
Jestliže se vám stalo, že jste neodolali smutným štěněčím očím a teď vám váš miláček zbaští téměř celou večeři, musíte začít s výchovou. Nakrmte ho předtím, než budete jíst vy. Klidně předstírejte, že zasedáte ke stolu, a pokud pes začne žebrat, odkažte jej povelem na jeho místo "místo" a zadejte povel "lehni". Nácvik provádějte jen tehdy, pokud se pes právě nechystá na své jídlo. Cvičení můžete opakovat několikrát za den, a pokud pes správně vykoná, co chcete, chvalte jej.

Vynucování pozornosti

18. října 2009 v 16:06 | M&M |  Rady a tipy
Uvítání máme za sebou, ale pes si dále vynucuje pozornost každé vaší návštěvy. Pes je společenské zvíře a je rád středem pozornosti. Vaši hosté jsou pro něj tedy ideální - neumějí mu odepřít pohlazení ani podrbání a tak se toho snaží co nejvíce využít. Zvykejte svého psa již od štěněte, že pokud máte v bytě hosty, musí vám ležet klidně u nohou. Jestliže je pes neodbytný a hosty obtěžuje, nesmějte se tomu a (i přes možné protesty hostů) psa pokárejte a ponechejte ho v jeho místě.
V případě, že i toto psa nenaučíte již v mládí, nacvičujte s ním v bytě cviky poslušnosti. Pozvěte si na návštěvu známého a cviky provádějte přímo v jeho přítomnosti. Dovolte psovi přátele přivítat a krátce si pohrát, ale pak jej odvolejte a dejte mu povel "lehni". Psovi můžete dát žvýkat pamlsek nebo hračku, a můžete ho přitom mít na vodítku, aby neměl možnost se vzdálit. Naučte také psa, aby na povel "místo" odešel na své místo a tam zůstal (do doby než jej zavoláte zpět). Za každý správně provedený úkon jej nezapomeňte chválit (eventuelně přidat pamlsek). A pokud hosty přestane obtěžovat, můžete jej nechat pohybovat volně.

Sám doma

18. října 2009 v 16:05 | M&M |  Rady a tipy
Stává se , že po vašem odchodu z bytu pes neustále naříká, štěká, vyje, demoluje vybavení bytu, škrábe na dveře nebo vás dokonce obdaří několika loužičkami. Pes je společenské zvíře a potřebuje svou "smečku" - rodinu, která mu ji nahrazuje. Jeho naříkání a štěkání znamená, že se vás pokouší přivolat zpět domů a věci kolem sebe kouše z nervozity nebo nudy. Když je sám, necítí se dobře nebo se nudí.
Máte několik možností jak tuto situaci řešit. Můžete psa odnaučit věci ve vašem bytě demolovat, trvá to delší dobu a možná vám do doby, než se tento zlozvyk odnaučí, pár věcí zničí. Snažte se proto odstranit z jeho okolí vše, co by mohl eventuelně zničit. Jestliže se vrátíte domů a zjistíte, že pes přece jenom něco rozkousal, pokárejte ho, můžete použít i fyzický trest. Doveďte psa k věci, kterou zničil a řeknete "nesmíš" nebo "fuj" a přitom ho plácněte přes zadek. Jestliže se tato situace bude opakovat, opakujte rovněž jeho potrestání (event. s větší razancí). Většinou každý pes časem pochopí, že ho neopouštíte na stálo, a že se k němu vždy zase vrátíte a svého zlozvyku zanechá.
Druhou možností je, že psovi vyhradíte jednu z místností, která se v případě, že by něco provedl (např.: udělal loužičku) bude snadno uklízet, ve které nemá co zničit a ze které nebude mít přístup do ostatních místností v domě. Nejvhodnější místností je například koupelna, garáž nebo předsíň.
Další z možností je zvyknout štěně odmalička přebývat v bytě v ohrádce. Nejlepší je tam vašeho pejska umístit v době, kdy chce odpočívat, jak přes den, tak v noci. Pokud se štěňátko probudí a začne kňourat, nesmíte se hned hnát a vytahovat jej z místa, na to si velmi rychle zvykne. Musíte jej z ohrádky vypouštět, když nekňourá. Vždy ho také musíte náležitě pochválit za to, jak bylo hodné. Po čase se naučí být v tomto zařízení v klidu a nebude proti tomu nikterak protestovat. Ovšem nikdy pejska nezavírejte do ohrádky za trest, je to jeho domeček, v němž se má cítit dobře, ne vězení!
Pokud je již pejsek vetší, vyhraďte mu místo, nejlépe v pokoji, kde se zdržujete nejčastěji a postavte ohrádku sem. Vytvořte mu v ní příjemný pelíšek, ve kterém se bude cítit bezpečně a dejte mu dovnitř jeho hračky a misku s vodou. Psa do této ohrádky dejte nejprve na krátkou dobu, kterou postupně prodlužujte. Zpočátku buďte v místnosti, pokud je pes v ohrádce zavřený. Pak začněte s výcvikem poslušnosti. S připnutým vodítkem v ohrádce nacvičujte povel "zůstaň" tak, aby byl pes schopen zůstat na místě alespoň 20 minut. Později zadejte povel "zůstaň", sundejte vodítko a odejděte z místnosti. Pokud začne kňučet, vraťte se, a použijte povel "ticho". V případě, že pes nereaguje, použijte mírného tělesného trestu, jako třeba uchopení za zátylek a zatřesení. Až pes vydrží po vašem odchodu z místnosti 5 minut v klidu, vraťte se, pochvalte jej a odměňte pohlazením a pamlskem. Dobu vaší nepřítomnosti stále prodlužujte, pokud je pes v klidu, opusťte byt. Za chvíli se potichu vraťte a poslouchejte, zda pes nezačal vyvádět. Pokud štěká a kňučí, ihned ho vyhubujte, pokud je však v klidu, nechte jej o samotě ještě další dobu a nezapomeňte chválit.

Péče o uši

18. října 2009 v 16:03 | M&M |  o plemeni
Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny. K čištění vnitřního ucha psa nikdy nepoužívejte vatové tyčinky. Toto čištění přenechejte raději vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Může se stát, že někteří psi jsou napadeni ušními roztoči. Tyto roztoče mohou získat od jiných psů například při hře.

Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. K tomu je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbou hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněcím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší.

Správná péče o jorkšírského teriéra

18. října 2009 v 15:55 | M&M |  o plemeni
Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou a složitou. Tak to ale být nemusí. Jorkšír a péče o něj zabere více času než u jiných plemen a také je potřeba mnohem více pomůcek. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněžních prostředků, ale nešetřete na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorkšíra jsou obzvláště důležité.


Základní vybavení pro péči o srst:

 • antistatický hřeben - pokud možno nepoužívejte žádný kovový hřeben (ten srst vytrhává)
 • kvalitní speciální drátěný kartáč
 • speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph!!). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.
 • odpovídající kondicionér
 • speciální sprej - určený pro péči o srst mezi koupáním.


Další vybavení pro psa:

 • 2 - 3 gumičky do vlasů
 • lehké vodítko
 • pelíšek nebo košík
 • deku
 • misku na jídlo a vodu
 • příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby

Koupání a péče o srst

18. října 2009 v 15:46 | M&M |  Rady a tipy
Yorkšírského teriéra se doporučuje koupat každé 2 až 3 týdny - jestliže je to nutné, tak i častěji. Je nesmysl, když vám někdo říká, že se má jorkšír koupat jen minimálně.

Než se začne pes koupat, je nutné zabezpečit jeho uši proti nežádoucímu vniknutí vody. Srst se snažte při šamponování příliš nezacuchat. Chraňte oči!!! Při výběru vhodného šampónu buďte opatrní, ne každý psí šampon je vhodný pro jorkšírské teriéry.

Jak koupat jorkšíra:


 • psa dobře našampónujte
 • jestliže je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná, proces opakujte
 • srst dobře vypláchněte
 • naneste kondicionér a nechte ho působit
 • srst opět dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (pokud možno nezacuchat)
 • mokrého psa vysušte fénem do sucha

Vlhký pes by neměl v zimě a při studeném počasí nikdy volně pobíhat venku. Jestliže budete srst během fénování kartáčovat, bude proces schnutí rychlejší a srst bude také hladší. Nakonec nastříkejte ochranný sprej na kartáč nebo přímo na srst a rovnoměrně jej vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed s pomocí hřebenu.

Jak pečovat o srst?


Srst je nutné česat a kartáčovat každý den, aby "nezfilcovatěla". Po delších procházkách se mohou v srsti udělat "cucky" nebo se do ní mohou zamotat menší větvičky. (Tomuto zacuchávání můžete zabránit i tím, že svému jorkšírovi pořídíte nějaké slušivé psí oblečky.) Tato místa nejprve uvolněte prsty a teprve poté je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení by se srst mohla polámat. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá její odolnost zvýšit. V případě, že použijete také kvalitní kondicionér s olejem, srst bude lépe chráněna. Jestliže chcete, aby srst vašeho miláčka byla krásná a dobře rostla, měli byste ji chránit.
Jorkšírský teriér je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na hlavě. To ovšem nění bezúčelné, gumička nebo sponka má udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Jestliže používáte gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. Mohlo by to způsobit lysinu na hlavě psa, ve které se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti.

Co dělat, když se srst opakovaně láme a neroste?


Tento problém může být již dědičný, ale ve většině případů pouze chybí srsti důležité živiny. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla nebo "Biotin Forte" ve dvou variantách - tablety nebo prášek. Důležité je tuto kúru provádět dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).

Jakou používat kosmetiku?


Udržování srsti vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje spoustu času a úsilí. To si také žádá dobrou a kvalitní kosmetiku. Na našem trhu existuje spousta kvalitních značek. Je ovšem velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne každá kosmetika je vhodná pro každého jedince i přesto, že jsou stejného plemene. Nejlepší je, když si každý přípravek vyzkoušíte. Nemusí vždy platit, že to nejdražší je to nejlepší, ale na druhou stranu, jestliže chcete vypěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit.

Jestliže jste začínající chovatel a nevíte si rady s výběrem kosmetiky, požádejte zkušeného chovatele o radu. Nepsaným pravidlem je, že chovatel, od kterého štěně máte, by vám měl takovou radu poskytnout.